Tréning pre mierne pokročilých

 

V minulom článku som písal o takých základoch a teraz by som chcel trochu viac do detailov prebrať tréning. Nebudem skákať s tréningu do iného tréningu, to by mali viacerí chaos, tak sa budem venovať vždy jednému (aj keď sa mi možno občas stane, že trošku odbehnem od konkrétneho tréningu).

Nechcem napísať len presný rozpis, ktorých je už x napísaných a v skutočnosti ani nie je čo nové vymýšľať. Viem, že každému vyhovuje niečo iné a preto sa snažím vám vysvetliť – vyskúšaj čokoľvek no premýšľaj pri tom či je to dobré alebo to len zle cvičíš.

Ak sa slepo zameriaš len na to, že tvoj obľúbený kulturista napísal „je to super cvik“ - síce ho cvičíš no necítiš nič či len kĺby alebo iný sval niečo nie je v poriadku.

A nemusí to byť len tým, že ti cvik nepasuje, ale môže sa aj to stať.

Buď sa skús zamerať na techniku a skúsiť ju napraviť no môže sa stať aj to, že tebe ten cvik jednoducho nepôjde.

Ale nie, že hneď pri prvom pokuse si povieš toto nie je cvik pre mňa, veď aj Starosta písal... Nech nezistíš za nejaký týždeň, že už žiadny ďalší cvik nie je. A tebe nesadol ani jeden. Si asi pochopil.

Ešte by som na začiatok rád napísal - dosť veľká časť cvičencov je bez tréningového plánu úplne stratená, keď si doma zabudnú rozpis je to Sodoma – Gomora a veľký chaos. Ja mám už svoje tréningy v hlave ale boli časy, keď som bol taký istý tak sa nemusíš cítiť vôbec hlúpo.

Viem, že tieto slová by mali byť skôr pre začiatočníkov no chodím do posilky a vidím ako to v skutočnosti je.

Je veľa takých čo prídu z posilky domov pozrú do zrkadla a sú sklamaný - začali cvičiť a čakali do pol roka postavu ktorú mali v predstave.

No miesto toho aby ich cesta smerovala do kuchyne kde by si navarili všetko na ďalší deň si sadnú k počítaču a hľadajú ten zázrak čo by im pomohol k lepšiemu výkonu či už naberaní, alebo chudnutí a to je veľká chyba.

 čo ÚPLNE OBYČAJNÝ BOREC?

No musím pripomenúť, že sa tu viac zameriavam na obyčajných nie nijak výnimočne nadaných. Mnohí majú stravu ozaj takú aká je v rodine či v robote čiže aj nešportovú. Možno niekto namietne – to sa mu neoplatí cvičiť. No ja si myslím, že aj takí si môžu zlepšiť postavu aj keď v menších a pomalších rozmeroch. A aj taký si na stránke FMG môže nájsť niečo pre seba.

Veľkú chybu takýto robia v tom, že vedia ako sú na tom so stravou a preto sa to snažia aspoň tréningom doháňať čo je veľká chyba. Ba naopak by aj tréning mal byť trochu menší nech je to zo stravou vyrovnané. Možno trochu viac kardia by mohlo byť, keď strava je väčšinou viac tuková a aj rýchlych sacharidov je viac.

A preto sa mi ťažko píšu konkrétne čísla nie je problém ich napísať no to je vždy len orientačne. A kto to pochopí bude o krok vpredu.

A toto by si mal mať na pamäti sledovať a upravovať tréning podľa TVOJHO ROZVOJA SVALSTVA a nie slepo podľa rozpisu.

Viem, že je jednoduchšie sa držať presne podľa plánu no keď sa sústredíš na počet opakovaní skús myslieť aj na sval nie len na konečné číslo.

Dosť ľudí prekvapí, keď sa ma spýtajú koľko robím opakovaní, keď im odpoviem, že neviem pracujem so svalom a nepotrebujem k tomu číslo no myslím, že k takému tréningu treba čas a preto si kľudne rátaj opakovania je to v poriadku len vedz, že to nie je to hlavné pri cvičení.

KEĎ MÁŚ NEJAKÝ TRÉNINGOVÝ PLÁN VYŤAŽ Z NEHO ČO SA DÁ A KEĎ UŽ NEPRINÁŠA VÝSLEDKY JEDNODUCHO HO VYMEŇ.

A ČO SILA?

Nie každý si dokáže pridávať každý týždeň 5 kg závažia a určite nie stále no väčšinou sa píše musíš pridávať. A tak každý pridáva a počíta tých 6 opakovaní je pravda, že klame sám seba s technikou ale zvládol číslo 6 a už v hlave mu nabehne myšlienka na budúce musím začať rýchlejším tempom inak väčšiu váhu nezvládnem.

Áno snažiť sa ísť s veľkou váhou a ísť na doraz je v poriadku no pamätaj, že cvičíš svaly a tvoje hodnotenie by malo byť v zrkadle.

Tak to je veľká chyba no sa ťažko odstraňuje a niekto si to ani pripustiť nechce. Viem, že tieto vety čo píšem nebudú pre každého, niekto nechce pri tom uvažovať takto je ľahšie narátať do 6 či 8 a počkať nejakú minútku a zase do kola. No takí čo to pochopili sú zase o stupienok vyššie čo je určite len vo váš prospech.

To tak na úvod tréningu tri krát do týždňa.

PREČO 3 KRÁT?

To je jednoduché, mnohí a hlavne rekreační cvičenci čo nemajú extra veľké ambície viac ani nepotrebujú a ani nemajú väčšinou čas na viac tréningov a pri časovom vyťažení im to stačí a pokroky sa dajú robiť ozaj veľké aj s takto rozdelením tréningom. Po každom tréningu je deň voľna čo je na regeneráciu super ešte keď si uvedomíme, že strava nie je 100 % - ná je to ideálne.

Víkend voľný to je tiež pre mnohých vec ktorú ocenia.

NIEČO VIAC K TRÉNINGU

Teraz píšem o cvičení jednej svalovej partie raz do týždňa. Asi neskôr napíšem aj partiu dva krát v týždni no nech to je oddelené.

Aby sme si rozumeli píšem to len pre predstavu no čakám, že si spravíš svoj vlastný plán.

Napíšem tu môj najobľúbenejší tréning 3 x do týždňa a pod každým tréningom napíšem niečo k tomu.

HRUDNÍK:

- tlaky s jednoručkami na šikmej lavici hlavou hore

- tlaky s jednoručkami na rovnej

- rozpažovanie na rovnej

TRICEPS:

- francúzsky tlak s EZ alebo bradlá

- sťahovanie kladky s lanom

Kombinácia hrudník a triceps mi vyhovuje, triceps je dobre zahriaty po tréningu hrudníka no niektorím, ktorí viac zapájajú triceps aj pri hrudníku to nesedí a preto je v tom prípade dobré dať biceps miesto tricepsu. Môžeš dať aj ramená čo je tiež dobrá varianta pre niektorých to je ideálne. Rozumieš každému nepasuje to isté tak si vyber čo ti sedí a aj, keď som napísal, že je to môj najobľúbenejší cvičievam aj inak nie stále tak isto.

Teraz viem, že mnohí povedia a kde sú opakovania a počet sérií. Iste je potreba vedieť aj koľko čoho budem cvičiť no to je trochu pohyblivé.

Ak si doteraz cvičil len nejakých 6 opakovaní tak si to zmeň a daj 10 alebo kľudne zase opačne. Super je varianta, kde na prvý cvik ideš ťažkou váhou a teda samozrejme menším počtom opakovaní a ďalší cvik dáš váhu ľahšiu s väčším počtom.

Série ak ideš len tento počet cvikov tak si daj 5, 4, 3 série no pri bicepse či tricepse 4 - 3 s. Jasné kľudne si môžeš pridať ešte ďalší cvik no potom by som viac ako 3 série nešiel ani v jednom z nich a na hrudník by som už aj tak nepridával.

Na spodok hrudníku som tu nepísal cvik. Ani pokročilí väčšinou nemajú problém s rozvojom tejto partie a precvičuje sa dosť aj na rovnej no, ak má niekto problém zo spodnou časťou nie je problém ju zaradiť.

CHRBÁT:

- hrazda

- príťahy VČ k pásu v predklone alebo tyči s trianglom

- mŕtve ťahy

BICEPS:

- bicepsové zdvihy s Ez

- Scotova lavica alebo na šikmej v sede s JČ

Pre tých čo sa na hrazde nevytiahnu, sprav nejaké opakovania s do pomocou a potom si daj ešte 2 série na kladke a tam si daj poctivé opakovania v plnom rozsahu. Na chrbát ak cvičíš dosť tvrdo a ideš na doraz ti to stačí aby si rástol či mal pekný chrbát. A viem, že niektorým sa na biceps bude zdať málo no je to maličký sval a mnohí naň cvičia viac než na nohy tak ak dáš do dvoch cvikov všetko viac nepotrebuješ.

NOHY:

- drepy

- leg pres

- prekopávanie

 

- zakopávanie

- mŕtve ťahy s narovnaní mi nohami ( nie prepnutými mierne pokrčenie je v poriadku)

- výpony na lýtka v stoji

RAMENÁ:

- tlaky s jed. V sede

-príťahy k brade EZ

- zapažovanie

- a jeden cvik na zaostávajúcu časť s jednoručkami

Samozrejme aj tu musíš triezvo pozrieť do zrkadla a usúdiť či sa treba zameriavať na niektorú časť viac, alebo máš všetko súmerné a kľudne sa snažíš rozvíjať všetko rovnako. Ja som zistil, že lýtka mi rastú súmerne s ostatnými svalmi aj keď cvičím 3 série do týždňa no je dosť borcov čo ich musia cvičiť 2 x do týždňa aby stíhali rásť a dobiehať ostatné partie.

Trapézy si zaraď podľa toho ako vyzerajú oproti ramenám ak sú oproti ramenám slabé tak zaraď aspoň 3 série no dávaj pozor keď by si mal veľké trapézy a ramená menšie budeš vyzerať dosť úzko čo nie je dobre. No dalo by sa tu toho ešte ozaj veľa písať ale si myslím, že to by stačilo keď berieme do úvahy, že nie si už úplný začiatočník nemal by byť problém chápať a dokázať si zostaviť tréning.

Tak si to asi pochopil nezostavovať si dva cviky na rovnakú časť ako napríklad na:

  • hrudník treba zaťažovať ja vrchnú ale aj strednú časť( spodná sa pri strednej zaťažuje tiež)
  • chrbát tak ako krídla aj stred no tiež spodok nie 3 cviky na samotné krídla
  • ramená to isté a tak je to s celým telom.

BRUCHO

Brucho by si mohol cvičiť každý tréning buď si vyber po jednom cviku na vrchnú, strednú spodnú aj bočnú ( stredná sa väčšinou zapája aj pri ostatných ) alebo je aj príjemná zmena dať v pondelok cviky na vrch v stredu na spodok a v piatok na bočné brušné svaly.

Neodporúčam cvičiť s väčšími váhami myslím, že nikto nebude nadšený s veľkých brušných svalov, lepšie je ísť radšej buď s vlastnou váhou, alebo len s menším závažím a viac opakovaný nemyslím tým 300 a viac.

 

Kontakt

Všetko o proteine vsetkooproteine@gmail.com